Konsumencki Konkurs Piw Chmielaki Krasnostawskie 2024

Organizatorzy 53. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” zapraszają browary z Polski i z zagranicy do zgłaszania piw do Konsumenckiego Konkursu Piw (KKP) „Chmielaki Krasnostawskie 2024” – największego tego typu konkursu w Polsce, organizowanego od 1983 roku.

Sesje degustacyjne odbędą się w Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury, ul. Okrzei 10 w dniach 21-24 sierpnia 2024 r. Wręczenie medali planowane jest w dniu 25 sierpnia 2024 r. W tym roku KKP odbędzie się w 20 kategoriach. Za prawidłowy przebieg Konkursu odpowiada Przewodniczący KKP Tomasz Syga.

Zgłoszenia piw do KKP należy dokonać do 19 lipca 2024 r. na załączonej karcie zgłoszenia.

Zgłaszający może zgłosić dowolną ilość piw do każdej kategorii.

Udział w KKP jest bezpłatny dla browarów, które wystawiają swoje stoiska w części handlowej Chmielaków (samodzielnie lub przez przedstawiciela).

Dla pozostałych browarów obowiązują następujące opłaty – 180 zł brutto przy zgłoszeniu do 5 piw; 130 zł brutto przy zgłoszeniu 6 piw lub więcej. Opłatę należy uiścić na podstawie faktury VAT przesłanej przez Organizatora po weryfikacji zgłoszonych piw.

Ocena będzie przeprowadzana w sposób anonimowy, przez degustatorów, którzy zgłoszą się do Organizatora. Osoby te zostaną wstępnie przeszkolone oraz zapoznane z charakterystycznymi cechami piw z poszczególnych kategorii. Degustatorami mogą być również osoby zatrudnione lub współpracujące z browarami i dystrybutorami, jednak ich łączna ilość nie może przekroczyć 20% ogółu degustatorów. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu osoby do zespołu degustatorów podejmuje Organizator. Ocena sensoryczna piwa odbędzie się przy wykorzystaniu specjalnie opracowanego przez Organizatora arkusza.

Nad organizacją, rekrutacją sędziów do Grand Prix i przebiegiem KKP nadzór sprawuje Przewodniczący KKP Tomasz Syga oraz przedstawiciel Organizatora.

Zwycięskie w poszczególnych kategoriach, piwa otrzymają: złoty medal i dyplom. Ponadto piwa za miejsca drugie i trzecie otrzymają srebrne i brązowe medale oraz dyplomy.

Certyfikowani sędziowie i eksperci piwni wybiorą spośród zwycięzców poszczególnych kategorii piwo, które otrzyma Grand Prix Chmielaków 2024 – „Królewskie Karpie”.

Producenci nagrodzonych piw uzyskują również nieograniczone czasowo prawa do posługiwania się znakami graficznymi i słownymi, w związku z otrzymanymi tytułami.

Jeżeli do danej kategorii zostanie zgłoszone mniej niż 5 piw – kategoria nie jest oceniana. Jeżeli w kategorii zostanie zgłoszone tylko 5 piw – nagradzany jest wyłącznie zwycięzca.

Piwo do oceny powinno być dostarczone Organizatorowi najpóźniej do dnia 19 sierpnia 2024 r. do godziny 19:00 w ilości jednego zbiorczego opakowania każdego zgłoszonego piwa /wyłącznie w butelkach lub puszkach/ (minimum 10 l) na adres: Krasnostawski Dom Kultury, ul. Okrzei 10, 22-300 Krasnystaw.

Kategoria 1: Piwo jasne w stylu Mild Lager o zawartości alkoholu do 3,9% obj.
Kategoria 2: Piwo jasne w stylu Pils o ekstrakcie 11-12,9 Blg.
Kategoria 3: Piwo jasne w stylu European Lager o ekstrakcie 11-12,9 Blg.
Kategoria 4: Piwo w stylu Grodziskie.
Kategoria 5: Piwo jasne w stylu Marcowe o ekstrakcie 13-16 Blg.
Kategoria 6: Piwo w stylu Koźlak o ekstrakcie powyżej 16 Blg.
Kategoria 7: Piwo ciemne o ekstrakcie do 18 Blg.
Kategoria 8: Piwo ciemne w stylu Porter Bałtycki o ekstrakcie powyżej 18 Blg.
Kategoria 9: Piwo aromatyzowane i smakowe.
Kategoria 10: Piwo w stylu Fruit Ale.
Kategoria 11: Piwo pszeniczne jasne w stylu Hefeweizen o ekstrakcie 11-14 Blg.
Kategoria 12: Piwo pszeniczne w amerykańskim stylu American Wheat o ekstrakcie 10-14 Blg.
Kategoria 13: Piwo w stylu Bitter, English IPA, American IPA, NZ IPA.
Kategoria 14: Piwo w stylu American Pale Ale.
Kategoria 15: Piwo w stylu Summer Ale, Golden Ale.
Kategoria 16: Piwo w stylu Sour Ale.
Kategoria 17: Piwo w stylu Stout o ekstrakcie 9,5-18 Blg.
Kategoria 18: Piwo w stylu Imperial Stout o ekstrakcie o powyżej 18 Blg.
Kategoria 19: Piwo bezalkoholowe w stylu Pils / Lager o zawartości alkoholu do 0,5% obj.
Kategoria 20: Piwo bezalkoholowe aromatyzowane lub z dodatkami o zawartości alkoholu do 0,5% obj.

Kategoria 1. Piwo jasne w stylu Mild Lager o zawartości alkoholu do 3,9% obj.
Piwa powinny być lekkie w charakterze (mało treściwe). Wysycenie dwutlenkiem węgla od średniego do wysokiego, delikatna goryczka chmielowa i stonowane chmielowe aromaty to główne cechy piwa w tej kategorii. Całkowity brak estrowości i diacetylu. Barwa jasno złota do ciemno złotej (4 – 12 EBC).
Kategoria 2. Piwo jasne w stylu Pils o ekstrakcie 11-12,9 Blg.
Piwa o barwie złotej, słomkowej do bursztynowej (6-14 EBC). Posiadają goryczkę chmielową wyrazistą (25-50 IBU) z subtelnym słodowym aromatem. Dopuszczalna lekka kwasowość. Zapach wyrazisty, chmielowy, bez owocowych estrów i diacetylu. Piana gęsta i trwała.
Kategoria 3. Piwo jasne w stylu European Lager o ekstrakcie 11-12,9 Blg.
Piwa o barwie słomkowej do jasnobursztynowej. Powinno posiadać stonowaną goryczkę chmielową (10-25 IBU) z lekko słodowym aromatem. Nie może posiadać nut karmelowych, estrowości owocowej i diacetylu. Piana zwarta i trwała.
Kategoria 4. Piwo w stylu Grodziskie.
Jasna barwa – od bladożółtej po jasnozłotą. Doskonała, wysoka klarowność. Zmętnienie jest cechą niepożądaną. Wysoka, bardzo trwała, obfita piana o białej barwie i drobnych pęcherzykach. Jasne, pszeniczne, polskie ale z nutą dymu dębowego w smaku i aromacie oraz obfitą, trwałą pianą. Lekkie, orzeźwiające i wysoko wysycone. W aromacie subtelny dym dębowy na poziomie od średnioniskiego do średniego. Cechą pierwszoplanową w smaku jest wędzoność dębowego dymu na poziomie od średnioniskiego do średniego; w smaku może przedstawiać się bardziej wyraziście aniżeli w aromacie. Nie powinna mieć jednak ostrego, szynkowego charakteru. Smaki chmielowe, przyprawowe, ziołowe, kwiatowe) na poziomie niskim. Goryczka pochodząca od chmielu, od średnioniskiej do średniowysokiej, krótka do średnio długiej. Zaleganie, ostrość bądź trawiasty charakter, rozgrzewająca alkoholowość, ściąganie czy wysuszanie są cechami niepożądanymi
Kategoria 5. Piwo jasne w stylu Marcowe o ekstrakcie 13-16 Blg.
Barwa bursztynowa do miedzianej (8 – 35 EBC). Piwa powinny posiadać zdecydowanie słodowy charakter (dopuszczalne nuty karmelu). Goryczka stonowana (18 ‐ 28 IBU). Zapach słodowy z aromatem herbatników, bez owocowych estrów i diacetylu. Wskazane subtelne nuty chmielowe. Piana zwarta i gęsta.
Kategoria 6. Piwo w stylu Koźlak o ekstrakcie powyżej 16 Blg.
Piwa o szerokim spektrum barwy (35 – 60 EBC). W smaku i aromacie silne nuty słodowe z pełnią smaku; aromat opiekanej skórki od chleba, nuty biszkoptowe, delikatnie karmelowe. Goryczka chmielowa stonowana (20 – 30 IBU). Zapach chmielowy i estrowość owocowa subtelna. Dopuszczalne bardzo niskie stężenie diacetylu. Piana zwarta i gęsta.
Kategoria 7. Piwo ciemne o ekstrakcie do 18 Blg.
Piwa o ciemne o barwie od średnio – do ciemnobrązowej (> 35 EBC). Winno posiadać zdecydowanie słodowy charakter. Goryczka subtelna do wyrazistej (16-30 IBU). W aromacie nuty karmelu, kawy, czekolady, toffi i palone. Dopuszczalny stonowany, chmielowy aromat. Brak owocowej estrowości i diacetylu.
Kategoria 8. Piwo ciemne w stylu Porter Bałtycki o ekstrakcie powyżej 18 Blg.
Piwa o barwie głęboko rubinowej do czarnej (> 35 EBC). W zapachu dominuje karmel, lukrecja, kakao, czekolada z subtelnymi nutami słodu palonego/prażonego. Dopuszczalny niski charakter dymiony/wędzony. Miło widziane nuty chmielowo – kwiatowe. Aromat słodowy bez wyrazistej estrowości owocowej. Bez diacetylu i DMS. Goryczka stonowana do wyrazistej (20 – 40 IBU). Charakter rozgrzewający. Wysoki alkohol 7,5 – 10 % obj.
Kategoria 9: Piwo aromatyzowane i smakowe.
Piwa dolnej fermentacji, na bazie Pilsa lub Lagera, powstałe z dodatkiem koncentratów, soków lub aromatów owocowych, ziołowych, miodowych i przyprawowych w celu wzbogacenia smaku finalnego produktu. Są rześkie z wyrazistymi nutami zapachowymi. Możliwy osad. Zawartość alkoholu od 1,0 % do 6,5 % obj.
Kategoria 10: Piwo w stylu Fruit Ale.
Wyraźnie owocowe piwo górnej fermentacji. Dodane owoce muszą stanowić kluczowy składnik smaku i aromatu piwa. Dopuszcza się dodatki całych owoców, pulpy, soku, miąższu, ekstraktu z owoców. Nie dopuszcza się dodatków aromatów i warzyw. Piwo orzeźwiające, pijalne, o średnim do wysokiego wysyceniu, może być maksymalnie średnio cierpkie od owoców. W przypadku wysokoodfermentowanych piw może pojawić się niskie rozgrzewanie alkoholowe. Zawartość alkoholu do 6,5% obj.
Kategoria 11: Piwo pszeniczne jasne w stylu Hefeweizen o ekstrakcie 11-14 Blg.
Barwa jasna do bursztynowej (6-18 EBC). Goryczka subtelna, wyrazista (10 – 20 IBU), lecz ukryta pod zdecydowanym aromatem estrowym (owoc/banan) i fenolowym (goździki, gałka muszkatołowa, cynamon). Możliwa niewielka kwasowość. Podwyższone wysycenie CO2 podkreśla jego niezwykłą rześkość. Charakterystyczny jest osad drożdżowy. Pienistość znacząca i trwała.
Kategoria 12: Piwo pszeniczne w amerykańskim stylu American Wheat o ekstrakcie 10-14 Blg.
Barwa słomkowa do jasnobursztynowej (nawet jasnopomarańczowej). Piwa mogą być warzone z zastosowaniem zarówno górnej jak i dolnej fermentacji. Chmielowa goryczka wyrazista z wyczuwalnym chmielowym aromatem (możliwe nuty cytrusowe, co jest konsekwencją użycia chmieli amerykańskich o cytrusowych aromatach. Nuty bananowe i goździkowe są niedopuszczalne. Charakterystyczny jest osad drożdżowy i zmętnienie. W charakterze zdecydowanie rześkie (podwyższone wysycenie CO2) i lekkie. Pienistość znacząca i trwała (nie dziurawa).
Kategoria 13: Piwo w stylu Bitter, English IPA, American IPA, NZ IPA.
Posiadają barwę od jasnożółtej do miedzianej (8-35 EBC). Zazwyczaj klarowne. Goryczka chmielowa wyraźna, nie nachalna, niedominująca, utrzymująca się maksymalnie do kilkunastu sekund (piekąca lub ściągająca jest wadą). Bardzo pijalne, gładkie, kremowe. Dobrze zbalansowane pomiędzy słodowością a goryczką. Piwo nieco cięższe od klasycznej American Pale Ale i mniej aromatyczne. Przeważają nuty kwiatowe, żywiczne i tytoniowe – są one charakterystyczne dla angielskich chmieli. Możliwa estrowość owocowa. Wysycenie i pienistość niskie. Niski diacetyl.
Kategoria 14: Piwo w stylu American Pale Ale.
Posiadają barwę od jasnozłotej do ciemno bursztynowej. Aromat umiarkowany do mocno chmielowego. Balans słodowo – chmielowy pożądany, bez posmaku karmelowego. Uwydatnione nuty cytrusowe. Dopuszczalna lekka trawiastość, lecz nie może dominować. Wygląd od klarownego do lekko mglistego. Piana zwarta, trwała, żółtobiała. Piwo dobrze wysycone, bardzo pijane, odświeżające. Wyczuwalny diacetyl jest wadą.
Kategoria 15: Piwo w stylu Summer Ale, Golden Ale.
W piwach tych barwa rozpoczyna się od złotego koloru po odcienie miedzi. Najistotniejszą dla nich jest chmielowa goryczka od umiarkowanej do bardzo intensywnej (15-70 IBU). Jej istotą jest silna intensywność, lecz pozostająca zaledwie do kilku minut po przełknięciu. Dominują aromaty chmielowe o kompleksowych i złożonych nutach cytrusów, perfum, żywicy, trawy, roślin, owoców. Aromaty owocowe, zarówno pochodzące z fermentacji, jak i z nachmielenia na poziomie średnim. Mogą być również wyczuwalne na poziomie do umiarkowanego nuty słodowe i karmelowe. Możliwa podwyższona estrowość owocowa. Wysycenie i pienistość od średniego do średnio wysokiego. Możliwe zmętnienie od chmielenia na zimno.
Kategoria 16: Piwo w stylu Sour Ale.
Piwo lekkie, wytrawne, chmielowe i wyraźnie kwaśne. Barwa od bardzo jasnosłomkowej do miedzianej. Raczej klarowne, ale wersje chmielone na zimno mogą być lekko opalizujące. Obfita, ale zwykle nietrwała piana barwy od białej do ecru. W aromacie owoce tropikalne, cytrusy, żywica. W tle może pojawić się aromat jogurtu lub kefiru. Mogą występować nuty słodowe, głównie zbożowe, czy ciasteczkowe, choć w ciemniejszych wersjach nawet delikatnie chlebowe, karmelowe. W smaku czysta kwaśność pochodząca od kwasu mlekowego oraz smak owocowy lub żywiczny pochodzący od chmieli. Kwaśność powinna być wyraźna, od umiarkowanej do średniowysokiej. Finisz wytrawny. Goryczka nieobecna lub bardzo delikatna. Występowanie aromatów kwasu octowego, diacetylu, aldehydu octowego i DMS jest wadą.
Kategoria 17: Piwo w stylu Stout o ekstrakcie 9,5-18 Blg.
W stoucie dominują nuty palone, a aromaty chmielowe znajdują się w tle. Aromaty kawowe, gorzkiej czekolady, palone od średnich do wysokich. Aromaty chmielowe pochodzące od chmieli niskie do średnich. Mogą pojawić się aromaty popiołowe, czy kojarzące się z węglem, jednak nie powinny przekraczać niskiego poziomu. Brak diacetylu. Niedopuszczalny jest aromat spalenizny. Smaki słodowe (kawowe, gorzkiej czekolady, palone) na poziomie od średniego do wysokiego. Dopuszczalna jest alkoholowość na średnio-niskim poziomie. Goryczka średnia do wysokiej, głównie chmielowa, uzupełniana przez gorycz wnoszoną przez palone słody. Barwa od ciemnobrązowej do czarnej, nieprzejrzyste. Obfita, trwała piana o barwie od kremowej do jasnobrązowej.
Kategoria 18: Piwo w stylu Imperial Stout o ekstrakcie o powyżej 18 Blg.
Piwa o barwie głębokiej czerni (>50 EBC). Posiadają silnie słodowy aromat, który przeplata się z nutami palonymi, kawy i karmelu. Charakteryzują się również silną estrowość z nutami owoców kandyzowanych. Zdecydowanie wyczuwalne aromaty chmielowe. Goryczka wyrazista, lecz nie nieprzyjemna, bo zbilansowana silną słodowością (>60 IBU). Podwyższona ilość alkoholu przejawia się rozgrzewającym charakterem.

Kategoria 19: Piwo bezalkoholowe w stylu Pils / Lager o zawartości alkoholu do 0,5% obj.
Jasne, orzeźwiające piwo dolnej fermentacji. Niski do średnioniskiego łagodny aromat słodowy. Aromaty chmielowe nie występują w ogóle lub są obecne na poziomie niskim i mają ziołowy, korzenny lub kwiatowy charakter. Aromat uzupełniony jest najczęściej niskimi estrami jabłkowymi, gruszkowymi lub bananowymi. Profil fermentacyjny czysty, z dopuszczalnym niskim siarkowodorem lub niskim DMS. W smaku pojawia się niska do średnioniskiej chlebowa słodowość z możliwymi nutami tostowymi, kukurydzianymi, biszkoptowymi. Chmiel wyczuwalny na poziomie od braku do średnioniskiego, o charakterze korzennym, ziołowym lub kwiatowym. Alkohol niewyczuwalny. Brak dodatków owocowych.
Kategoria 20: Piwo bezalkoholowe aromatyzowane lub z dodatkami o zawartości alkoholu do 0,5% obj.
Piwa dolnej lub górnej fermentacji. Jasne lub ciemne; słody i chmiele dowolne. Wysoka pijalność. Z dodatkiem owoców, soków, syropów lub aromatów. Pienistość od niskiej do średnio – wysokiej. Alkohol niewyczuwalny.