Trzynasta Edycja CHMIELOTÓW, no kto by się spodziewał? Oczywiście jak aura pozwoli to w trzeci weekend sierpnia 2023 roku w Krasnymstawie paralotniarze z całej polski znowu się spotkają na jak to niektórzy mówią „najfajniejszym pikniku paralotniowym”. Miło się słucha jak uczestnicy mówią o imprezie w którą wkładamy tyle serca a przyjezdni są z całej Polski i nie tylko.
W ubiegłym roku znowu piknik pękał w szwach bo 120 pilotów na tak małej łące gdzie trzeba mieć na uwadze startujące motoparalotnie, motolotnie i swobodnych za wyciągarką, pokazuje kunszt kierownika startów i osób wspomagających oraz prawdziwe oblicze pikniku.
Niewątpliwym pokazem i całą atrakcją CHMIELOTÓW jest sobotni niski przelot nad miastem, który zawsze zdominuje wszystkie imprezy jakie w tym czasie odbywają się w różnych częściach miasta i zarówno oczy jak i telefony robiące setki zdjęć i filmów będą skierowane w jedynym słusznym kierunku… ku niebu.
W tym roku piknik odbędzie się w dniach 18 – 20 sierpnia 2023 r. i tradycyjnie w tym czasie paralotniarze będą  nad krasnostawskim niebem znowu mieszali powietrze.

Chmieloty 2023

W piątek, zaczynamy się rozkładać z naszym mini miasteczkiem i w miedzy czasie już od rana będziemy rejestrować na bieżąco przybyłych pilotów a uroczyste otwarcie pikniku planujemy na godzinę 17:00. Wieczorem przy ognisku oczywiście będzie tradycyjnie okolicznościowy tort.
Teren pikniku jest położony w idealnym miejscu i nie koliduje z główną imprezą czyli CHMIELAKAMI bo jest usytuowany praktycznie przy samej obwodnicy czyli drodze S17. Dojazd jest bardzo prosty bo nie trzeba wjeżdżać do miasta, na jedynym rondzie obwodnicy, odbijamy do centrum i już po chwili gości będzie zapraszał wyeksponowany duży baner informujący gdzie należy jechać do miejsca pikniku, więc trudno będzie nie trafić, piknik widać również z obwodnicy.
Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Krasnystaw i MOSiR Krasnystaw, startowisko będzie perfekcyjnie wykoszone, wytyczone miejsce na kamping zaopatrzone w sanitariaty a teren oświetlony i monitorowany. Osoby chcące się podłączyć pod prąd proszone są o zaopatrzenie się w swoje długie przedłużacze. Przy rejestracji każdy uczestnik dostanie dodatkowo kartkę A4 z logiem, którą trzeba będzie wyeksponować za przednią szybą w swoim aucie w celu identyfikacji kto jest naszym gościem na pikniku.
Z racji braku sponsorów i dwucyfrowej inflacji, opłata wpisowa w tym roku będzie w kwocie 150 zł, a rejestracja uczestników to już obowiązek i standard. Jak każda impreza i nasza ma regulamin, który będzie obowiązywał wszystkich przyjezdnych i skrupulatnie będzie egzekwowany przez organizatora. Na miejscu organizujemy katering, punkt informacyjny, dla chętnych podniebnych przygód z tej fajniejszej perspektywy będzie możliwość odbycia lotów na motolotni lub paralotni w tandemie z pilotami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Tradycyjnie obowiązującą walutą na pikniku będzie Glajcar.
Mamy jeszcze kolekcjonerskie znaczki pocztowe w bloczkach i kartki pocztowe z Pierwszej Paralotniowej Poczty to już są ostatnie sztuki a tych znaczków już nigdy nie dodrukujemy.
W tym roku bez względu na pogodę chcemy przygotować fajny gadżet na 2024 rok, a mowa tu o ściennym kalendarzu oczywiście z motywem paralotniowym.
Będą także zawody na celność lądowania jak i rzuty woreczkami do celu a sponsorem nagród będzie przesympatyczny instruktor Norbert Nowicki właściciel „szkoły latania Zig Zak”. Będzie również zbiorowy przelot: Krasnystaw – Nielisz – Zamość – Krasnystaw jak i Krasnystaw – Rej. Fabryczny – tama w Borowicy i powrót do Krasnegostawu Doliną Wieprza.

Chmieloty 2023

Dla chcących zasmakowania jak są szkoleni piloci, będzie żyroskop w którym można się będzie pokręcić i sprawdzić jak zachowuje się organizm podczas przeciążeń w kontrolowanej klatce (6-7G).
Specjalnie na naszą imprezę przyjedzie ktoś bardzo wyjątkowy ktoś kto niekoniecznie będzie serwował piwo a bardziej się zna na parzeniu kawy jak mało kto i potrafi wydobyć z tej rośliny wszystko co najlepsze czyli Cezve Man- Tomek Zajączkowski , który jest aktualnie w podroży po południowych krajach tygielkowej Europy.
OSM Krasnystaw w sobotni poranek znowu będzie drażnił podniebienia swoim specjałami, a kto jeszcze nie smakował tych specjałów to będzie miał ku temu super okazję a pieczywko do tych specjałów będzie od przesympatycznego właściciela piekarni Pana Greli z Mełgwi.
No i tradycyjnie cały piknik będzie streamingowany na live 24h/dobę przez firmę Artkomnet.pl
Piknik CHMIELOTY to trzy dni dobrej zabawy, spotkań, nawiązywania nowych znajomości i wszystko to co od wielu lat jest na językach przybyłych tam gości czyli rewelacja na wakacjach a tak na poważnie to dyscyplina na ziemi jak i w powietrzu i strach przed komercją stworzyły niepowtarzalny klimat tej imprezy na wschodnich rubieżach Polski a kto nie był to słyszał i w końcu jak trafił to się nie zawiódł więc na koniec pozostaje tylko zaprosić wszystkich chętnych na podniebną przygodę do Krasnegostawu.

Program CHMIELOTY 2023:
18.08.2023 (Piątek)
08:00 – zbiórka na startowisku i rozkładanie mini miasteczka,
09:00 – rejestracja uczestników od samego rana,
17:00 – uroczyste otwarcie XIII edycji CHMIELOTÓW,
17:30 – loty inauguracyjne aż do zmroku,
21:00 – ognisko integracyjne + tort okolicznościowy

19.08.2023 (Sobota)
06:00 – poranny przelot grupowy (dla chętnych, trasa do ustalenia),
09:00 – śniadanie z OSM Krasnystaw czyli smakujemy specjały z mleczarni Krasnystaw,
11:00 – loty swobodne za wyciągarką,
12:00 – dla chętnych spacer do regionalnego muzeum w Krasnymstawie,
14:00 – ciepły posiłek regeneracyjny,
17:00 – wieczorny przelot widokowy nad miastem,
21:00 – wspólne ognisko z browarkiem i kiełbaską, dodatkowo w ciągu dnia, będą organizowane konkursy i zabawy dla obsługi naziemnej.

20.08.2023 (Niedziela)
06:00 – poranny przelot,
10:00 – grupowe zdjęcie,
11:00 – loty swobodne,
12:00 – ciepły posiłek,
16:00 – powoli będziemy kończyć, bo Tych z daleka długa droga czeka.
W trakcie całej imprezy, będą się odbywały komercyjne loty widokowe.

Z lotniczym pozdrowieniem do miłego
Mariusz Dziuba
Prezes Krasnostawskiego Stowarzyszenia Paralotniowego
www.chmieloty.pl