Zawierucha i potańcówka

Zespół Zawierucha wystąpi na scenie Dworek w niedzielę 22 sierpnia o godz. 16:30

Zespół ZAWIERUCHA powstał w 2020 roku. Impulsem do współpracy muzyków był realizowany wówczas projekt Taniec Tradycyjny PL (dostępny na You Tube), podczas którego zostało nagranych kilkanaście tradycyjnych melodii do internetowych lekcji polskich tańców tradycyjnych.
W skład grupy weszli doświadczeni muzycy z różnych środowisk muzycznych, zafascynowani od wielu lat polską tradycyjną muzyką i tańcem, którzy od lat są współautorami ruchu odrodzenia muzyki tradycyjnej w Polsce w formach In Crudo.
Punktem wyjścia była tradycyjna muzyka taneczna, w której dużą rolę odgrywa improwizacja oraz rytm tańca. Są to kluczowe elementy tworzonej przez grupę muzyki, która oparta jest jedynie o instrumenty strunowe (skrzypce/wiolonczela/kontrabas) oraz o instrumenty perkusyjne. Inspiracje muzyczne muzycy czerpali z polskiej kultury tradycyjnej, bezpośrednio od poznanych osobiście autentycznych wiejskich muzykantów jak również ze źródeł archiwalnych m.in. Polskiego Radia czy Instytutu Sztuki PAN).
Zawierucha dąży do tego by muzyka choć w nowych aranżacjach mogła nadal zaistnieć podczas tradycyjnej potańcówki. Wykorzystanie dawnego i współczesnego instrumentarium, rytmiki, stylistyki oraz techniki muzycznej jest w zamyśle pomostem łączącym tradycję ze współczesnością. Ważne było to by brzmienie, aranżacje, warstwa słowna, odpowiadały współczesności, tak by dawne rytmy taneczne mazurków, oberków, kujawiaków, polek, wiwatów, mogły na nowo funkcjonować we współczesnym, codziennym życiu, zdecydowanie innym od tego sprzed 100 laty.
W kwietniu 2021 zespół wydał swój debiutancki album pt. OberTany. Na płytę składają się utwory, w których dużą rolę odgrywa charakterystyczne w polskiej muzyce tradycyjnej, długotrwałe ogrywanie melodii z bogatymi elementami improwizacji skrzypcowej oraz rytmiką taneczną, zarówno mazurkową w rytmie na trzy jak i parzystą na dwa. Rytmika ta była związaną z tradycyjną funkcją, związaną z integracją społeczną, świętowaniem oraz spędzaniem czasu wolnego podczas zabaw tanecznych.
Płyta OberTany to także zdecydowane pójcie na przód, w kierunku współczesności, poprzez łączenie brzmienia tradycyjnego z world music, a także pobrzmiewającymi w tle elementami psychodelii, minimalu, jazz-rockowych czy punk-rockowych eksperymentów.
Zespół tworzą:
Piotr Zgorzelski – basy-wiolonczela, śpiew
Marcin Drabik – skrzypce, skrzypce oktawowe
Kacper Malisz – skrzypce, skrzypce oktawowe
Kamil Siciak – perkusja
Michał Aftyka – kontrabas

W tegorocznym 23 Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia NOWA TRADYCJA, wzięła udział rekordowa ilość wykonawców – 109 zgłoszeń! – z których wyłoniono 12 finalistów. Wystąpili oni w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie 14-15 maja. Nagrodę główną Grand Prix Konkursu, najważniejszą nagrodę radiowego święta muzyki folkowej, etnicznej i ludowej, w jednogłośnym werdykcie przyznano zespołowi ZAWIERUCHA.
Na Chmielakach zespół Zawierucha poprowadzi także tzw. potańcówkę ludową. Serdecznie zapraszamy!

https://www.facebook.com/Zawierucha-101248864605327

https://www.youtube.com/channel/UCz75K4URswEpRC5jcF6c3yA