Konsumencki Konkurs Piw

Konsumencki Konkurs Piw odbywający się w Krasnymstawie to obecnie największy krajowy konkurs, uwzględniający w swych kategoriach najnowsze światowe trendy piwne i rodzime realia rynkowe. Zdobytymi na nim nagrodami szczycą się zarówno browary krajowe, jak i zagraniczne.

Konsumencki Konkurs Piw, organizowany w ramach Chmielaków Krasnostawskich, zadebiutował w 1983 r.  Kategorie konkursowe ewoluowały na przestrzeni lat, jednak początkowo uwzględniały one piwa jasne i ciemne warzone jedynie metodą dolnej fermentacji, wszechobecnej wówczas w Polsce.

Od samego początku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród krajowych producentów piwa, ale prawdziwy rozwój możemy datować na rok 2006, w którym wspólnie z Bractwem Piwnym wprowadzono 10 kategorii i zasadniczo zmieniono jego organizację.

2007 r., by nadążyć za północnoamerykańskim, a następnie światowym, piwnym renesansem, w konkursie pojawia się pierwszy styl uwzględniający piwa warzone metodą górnej fermentacji. Debiutuje kategoria XI uwzględniająca piwa pszeniczne w bawarskim stylu Heffeweizen. W Konkursie pojawiają się również piwa z zagranicznych browarów.

2009 r., by podnieść poziom konkursu i zwiększyć na nim konkurencyjność, po raz pierwszy zostaje wręczona nagroda Grand Prix Chmielaków – Królewskie Karpie. Nagrodę tę otrzymuje piwo wyłonione spośród zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Tu kryterium oceny staje się jak najbliższa zgodność z wzorcem danego stylu. 

2014 r. konkurs przechodzi kolejną i największą metamorfozę. W kraju zmienia się piwna świadomość konsumencka, a wraz z nią rośnie liczba browarów kontraktowych, rzemieślniczych i restauracyjnych. Browary regionalne dostrzegają lukę w rynku i rozszerzają swoją ofertę o piwa warzone metodą górnej fermentacji. Zmiany dostrzegają również koncerny piwne. Wszystko to wymusza na organizatorach konkursu zwiększenie liczby kategorii uwzględniających tę historyczną fermentację. Powstaje wówczas po 8 kategorii uwzględniających obie podstawowe fermentacje, a XVII tworzą Piwa Miodowe.

Regulamin, kategorie i karty zgłoszenia na rok 2017 udostępnimy wkrótce…